Co by se vám mohlo zalíbit v Jeseníkách


Praděd – k nejvyšší hoře Praděd směřuje asfaltová silnice a můžete se po ní vydat pěšky nebo na kole. Vůz ponecháte na odstavném parkovišti u Hvězdy a pak už vám nic nebrání v tom užít si svůj volný den na nejvyšší hoře Moravy. Na Pradědu je vybudován televizní vysílač s vyhlídkovou terasou a s restaurací, která je celoročně v provozu. Z Pradědu lze spatřit za dobré dohlednosti i Sněžku v Krkonoších a při troše štěstí, zejména zrána, Vysoké Tatry.

pohled z Pradědu

Karlova Studánka – v této lázeňské obci s necelými dvěma stovkami stálých obyvatel se natáčel film „S tebou mě baví svět“. Bylo to v roce 1982 a šlo o záběry z lázeňského domu Slezský dům. V Karlově Studánce je k dispozici pavilon s veřejně dostupným léčebným pramenem s obsahem sirovodíku, který si tu můžete i stáčet do lahví a vzít s sebou na výlet do přírody.

cesta na Praděd

Stezkou Bílé Opavy – vydáte-li se z Karlovy Studánky po silnici č. 450 na severozápad, po dvou kilometrech zaparkujte vůz na malém odstavném parkovišti a odtud se vypravte proti proudu říčky Bílá Opava až k hotelu Figura. Cestou budete míjet mnoho tůní, vodopádů a jízků, a je velmi pravděpodobné, že tu nebudete sami, protože se tudy vypravují na celodenní výlet i další milovníci krás Hrubého Jeseníku.

Harrachov – víte, že hrabě Ferdinand Bonaventura II. z Harrachu měl své sídlo i v Jeseníkách? Naleznete tu dokonce pozůstatky po jeho působení v podobě vesnické chalupy z osmnáctého století, a samozřejmě vám neunikne i samotný název malé vísky, s převahou rekreačních chalup, která správně spadá pod město Rýmařov. Jestliže pojedete autem z Harrachova směrem na Malou Morávku, tedy na sever, doporučujeme na horizontu kopce zastavit a rozhlížet se nalevo do krajiny. Spatříte odtud velmi malebný kout těsně pod vrcholem Pradědu, který za slunečného počasí stojí i za fotografování. Doporučujeme zajistit si ubytování v apartmánech Jeseníky nedaleko odtud, ve Václavově u Bruntálu.