Co se stane, když nemáte na domě hromosvod

Revize hromosvodů je činnost, kterou zajišťují elektrikáři, a možná, že vám bude připadat zdánlivě nesmyslná, a že jsou to jen další a další peníze, které vám někdo tahá úmyslně z kapes. Ve skutečnosti tomu tak samozřejmě není, protože jestliže hromosvod neplní dobře svou funkci, je to podobné, jako kdyby na domě žádný hromosvod instalovaný nebyl. A co se stane, pokud hromosvod nemáte funkční, a „náhodou“ do vašeho domu uhodí bleskový výboj?

bleskový výboj

Blesk prochází cestou nejmenšího odporu – blesk se chová tak, že postupuje vlivem gravitace do země nejkratší cestou, respektive tudy, kudy mu nic a nikdo nebrání v cestě. Můžete si to představit například tak, že se blesk strefí do střešního okapu a odtud putuje po kovových předmětech dolů, takže cestou zasáhne okenní parapety, zábradlí na balkoně či na terase a zábradlí na vnějším schodišti. Jakmile se tu však setká s nějakou překážkou, kterou nelze obejít, může se kovový předmět v tomto místě rozžhavit a zapálit hořlavé předměty poblíž. To samé se ovšem stane, pokud je poškozený hromosvod, protože blesk tu narazí na silný odpor ocelového drátu či svorek, a ty se mohou rozžhavit a rovněž něco zažehnout.

blesky na nebi

Požár je nevyhnutelný – jestliže je hromosvod zcela v pořádku, blesk po něm do země sjede velmi rychle a bez překážek, takže k žádnému požáru nemůže dojít. Ale v opačném případě je každý úder blesku obrovské riziko, protože bleskové výboje dokážou vyvinout značné množství tepla, které zapálí i vzdálenější stavební konstrukci, například střešní latě, podbití, trámky, okenice atd.

Smrtelný úraz – že blesky dovedou zabíjet, ví snad každý, ovšem týká se to i prostor nezabezpečených hromosvodem. V okamžiku, kdy se někdo zdržuje v blízkosti kovových předmětů, jako jsou již zmíněné okapové roury, okenní kovové parapety, kliky na oknech, anténní svody, zábradlí a různé kovové dekorace, může se mu to stát osudným.