Category Archives: Zdraví

Přírodní poklady

Probouzející jaro je tím nejlepším obdobím, kdy se vydat do přírody a nasbírat první lístky rašících léčivých bylinek. V tomto čase obsahují největší množství zdraví prospěšných látek. Kdo se rád toulá kolem řeky či v blízkém stinném lesíku s vlhkou půdou, nechť si sebou vezme košík a do něho natrhá Medvědí česnek. Ten je oblíben i pro svoji výraznou chuť. Jeho největším přínosem je vysoký obsah vitamínů, silic a minerálních látek, ukrytých v jeho temně zelených listech. Medvědí česnek má nejen blahodárný vliv na dýchací orgány, ale i na srdce a dobré trávení. Stačí ho nakrájet a nazdobit chleba s máslem.

Bylinky

Kopřiva dvoudomá je další, dodnes nedoceněná léčivka. A to od kořene až po listy. Pomáhá podporovat činnost vnitřních orgánů, čistí krev a často by si ji měli dopřát všichni, koho sužuje cukrovka. Stačí si z ní uvařit čaj, nebo přidat do salátů a polévek. Z kořene kopřivy se jeho užíváním řeší problémy se zvětšenou prostatou. Její největší výhodou je snadná dostupnost. Roste jak v zahradách, při cestách, v blízkosti lesů či vedle polí. Stačí si vzít rukavice, protože kopřiva pálí a natrhat potřebné množství. A co zbude nasušit. V zimních měsících, ochucený čaj medem, je dobrou prevencí před nachlazením.

Kopřivový čaj

Smetánka lékařská je naprosto nezastupitelným pomocníkem v udržování dobrého zdravotního stavu. Podporuje činnost nejen jater a žaludku, ale velkým pomocníkem je v době začínajících problémů s močovou soustavou. Z této bylinky se rovněž využívá jak kořen, který si i po usušení zachovává třísloviny a hořčiny, tak z květů  je možné vyrobit i kvalitní med. I stonek, ve kterém je obsaženo pampeliškové husté mléko, kterým po ulomení je možné ztišit bolest po bodnutí hmyzu, vyléčí dokonce i bradavice. Jediné, co je potřeba zachovat, je doba jejich sběru. Které by mělo být před jejich vykvetením. Stejně tak Podběl lékařský lze, pro jeho výraznou žlutou barvu, nacházet nejen při vycházkách do přírody, ale často vykvete i na rumišti. Obsah minerálů, hlavně zinku a draslíku, přispívá k udržení dobré imunity během celého roku. Pozitivně ovlivňuje i nervový a svalový systém.  

Znáte svůj fototyp pokožky?

V časopisech a na sociálních sítích se začínají objevovat reklamy na opalovací kosmetiku. A je to dobře. Sluneční paprsky mohou poškodit pokožku a v krajním případě způsobit i rakovinu pokožky. S tolik oblíbeným chytáním bronzu tedy opatrně. Chápeme, že snědá pokožka je sexy, ale zdraví je přednější.

Občas vás napadá, proč se sousedka vždy tak hezky opálí, kdežto vy jdete do barvy zralého rajčete? Může za to fototyp pokožky. V Evropě rozlišujeme 4 fototypy a obvykle platí, že čím má člověk světlejší pokožku, vlasy a oči, tím je číslo fototypu nižší.

Ve světe se fototypy rozlišují v 6 druzích.

Za to, jak reagujeme na slunce může pigmentace pokožky. Tu způsobuje barvivo melanin. 

žena

Fototyp číslo I

Jsou to lidé s velmi světlou citlivou pletí a pihami. Vlasy bývají zrzavé a oči velmi světlé. Doporučená doba opalování je pouze 5-10minut. Opalovací faktor (SPF) je vodný 50.

Fototyp číslo II

Jsou to lidé se světlou pletí, občas s pihami a blonďatými až světle hnědými vlasy. Pokožka po slunění většinou zrudne a málokdy přejde do snědé barvy. Doporučená doba opalování je 10-20 minut. Opalovací faktor (SPF) je vhodný 30-40.

Fototyp číslo III

Jsou to lidé s normální pokožkou bez pih a bez přehnané citlivosti. Pleť je přirozeně světle hnědá, vlasy taktéž a oči hnědé či šedé. Pokožka se většinou nespálí a po slunění chytne bronzový odstín. Doporučená doba slunění je 20-30 minut. Opalovací kosmetika se doporučuje s faktorem (SPF) 10-20.

léto

Fototyp číslo IV

Jsou to lidé, kteří se dobře opalují. Málokdy se spálí a jejich pokožka chytne rychle hnědou barvu. Pleť je hnědá až olivová s tmavě hnědými vlasy a očima. Odborníci doporučují pobyt na slunci až 45 minut. I když se tato skupina dobře opaluje i zde je na místě používání ochranného faktoru (SPF). Ten by měl být 5-10. 

Tip: chraňte svou pokožku i zevnitř a dopujte se potravinami obsahující antioxidanty