Znáte svůj fototyp pokožky?

V časopisech a na sociálních sítích se začínají objevovat reklamy na opalovací kosmetiku. A je to dobře. Sluneční paprsky mohou poškodit pokožku a v krajním případě způsobit i rakovinu pokožky. S tolik oblíbeným chytáním bronzu tedy opatrně. Chápeme, že snědá pokožka je sexy, ale zdraví je přednější.

Občas vás napadá, proč se sousedka vždy tak hezky opálí, kdežto vy jdete do barvy zralého rajčete? Může za to fototyp pokožky. V Evropě rozlišujeme 4 fototypy a obvykle platí, že čím má člověk světlejší pokožku, vlasy a oči, tím je číslo fototypu nižší.

Ve světe se fototypy rozlišují v 6 druzích.

Za to, jak reagujeme na slunce může pigmentace pokožky. Tu způsobuje barvivo melanin. 

žena

Fototyp číslo I

Jsou to lidé s velmi světlou citlivou pletí a pihami. Vlasy bývají zrzavé a oči velmi světlé. Doporučená doba opalování je pouze 5-10minut. Opalovací faktor (SPF) je vodný 50.

Fototyp číslo II

Jsou to lidé se světlou pletí, občas s pihami a blonďatými až světle hnědými vlasy. Pokožka po slunění většinou zrudne a málokdy přejde do snědé barvy. Doporučená doba opalování je 10-20 minut. Opalovací faktor (SPF) je vhodný 30-40.

Fototyp číslo III

Jsou to lidé s normální pokožkou bez pih a bez přehnané citlivosti. Pleť je přirozeně světle hnědá, vlasy taktéž a oči hnědé či šedé. Pokožka se většinou nespálí a po slunění chytne bronzový odstín. Doporučená doba slunění je 20-30 minut. Opalovací kosmetika se doporučuje s faktorem (SPF) 10-20.

léto

Fototyp číslo IV

Jsou to lidé, kteří se dobře opalují. Málokdy se spálí a jejich pokožka chytne rychle hnědou barvu. Pleť je hnědá až olivová s tmavě hnědými vlasy a očima. Odborníci doporučují pobyt na slunci až 45 minut. I když se tato skupina dobře opaluje i zde je na místě používání ochranného faktoru (SPF). Ten by měl být 5-10. 

Tip: chraňte svou pokožku i zevnitř a dopujte se potravinami obsahující antioxidanty