Jaké druhy čajů máme?


Podívejme se společně na přehled některých čajů, a na jejich účinky na náš organismus. Každý čaj je totiž dobrý na trochu něco jiného, a zařadit do svého pitného režimu byste měli takové, o kterých víte, že vám budou prospěšné.

Bílý čaj

Bílý čaj se vyznačuje svou jemnou chutí a nálevem světlé barvy. Podle studií může tento čaj působit jako prevence proti rakovině, a to zejména díky vysokému obsahu antioxidantů. Taktéž má pozitivní dopad na náš chrup, díky obsahu fluoru. Má také zanedbatelné množství kofeinu, takže je vhodný i pro ty, kteří chtějí konzumaci kofeinu omezit.

bílý čaj

Zelený čaj

Zelený čaj má svůj původ v Číně, a jedná se o nejvíce zpracovávaný čaj po celém svět. Má vysoké obsah flavenoidů, čímž je prospěšný zdraví vašeho srdce. Pomáhá také snížit srážlivost krve. V určitém měříku je také prevencí před rakovinou prsu, prostaty nebo tlustého střeva. Má protizánětlivé účinky a také vysoký obsah antioxidantů, které chrání naše tělo před působením volných radikálů, které mohou způsobovat nejrůznější onemocnění.

Černý čaj

Černý čaj pochází ze stejné rostliny, jako zelený čaj. Rozdíl je, že černý čaj se fermentuje a déle suší, čímž se získá jeho specifická chuť a sytá barva. Má vysoký obsah kofeinu, také je ideální pro dodání energie. Podporuje naši imunitu a také pomáhá bojovat se záněty. Jeho zevní použití, například formou obkladů nebo koupele je ideální pro různé kožní vyrážky nebo k urychlení některých poranění.

černý čaj

Oolong čaj

Oolong čaj se taktéž vyrábí z rostliny, z které se vyrábí čaj černý i zelený. Je ale oxidovaný jen částečně, na rozdíl od černého, který se nechává oxidovat daleko déle. Oolong čaj obsahuje aminokyseliny, které pomáhají zvýšit naši pozornost. Má také pozitivní vliv na ty, kteří trpí úzkostmi. Pomáhá se snižováním zánětu a také slouží jako prevence proti cukrovce druhého typu.